RSS

Історична довідка

      До недавнього вважалось, що Охтирська центральна районна бібліотека веде відлік свого існування з 1905 року. Працюючи над архівними документами в місцевому краєзнавчому музеї, вдалося натрапити на коротенький запис, що "первая народная бесплатная библиотека в Ахтырском уезде возникла в 1895 году, а ахтырские земцы додумались только в 1896 году открыть первую в уездном городе Ахтырке /платную/ земскую библиотеку-читальню". Пізніше на базі земської бібліотеки була заснована центральна бібліотека, про яку щорічно піклувалось земство. В звітах про діяльність народних бібліотек-читалень відображався стан бібліотечної справи. В 1913 році, крім звіту, була надана доповідь про центральну бібліотеку,в якій висловлювалось занепокоєння тим, що, не дивлячись на багаторічне існування, вона не має статуту. В 1910 році на розгляд черговому Земському Зібранню було запропоновано проект статуту, але з невідомих причин, він був не затверджений. По статуту щорічно бібліотека-читальня повинна була одержувати субсидію від повітового земства, бібліотекою завідувало правління, яке складалося з трьох осіб земських службовців. Книги і періодичні видання на основі поданого списку виписувала управа. Цікаво, що більшість положень статуту дійшли через деcятки років до нас в незмінному стані і сьогодні застосовуються в практиці роботи бібліотеки.
     В 1915 році після реорганізації бібліотечної справи з повіті Охтирська центральна бібліотека стала однією з 10 районних бібліотек-читалень. Статус районної зберігся до 1978 року.
     Централізація внесла свої корективи в життя бібліотеки. Але протягом всього свого існування, незалежно від назви, бібліотека повністю виконувала покладені на неї функції. Шлях, пройдений бібліотекою, починаючи від заснування до сьогодення, тісно пов'язаний із суспільно-політичним розвитком України, Охтирщини. Різні сторінки наповнюють книгу буття духовної скарбниці Охтирщини. Це і період подолання неграмотності, і тяжкі воєнні роки. Війна не припинила роботи бібліотеки. Книги розмістили в підвальних кімнатах нинішнього будинку культури. За час окупації вдалося зберегти майже весь бібліотечний фонд. Навіть твори Леніна врятували за допомогою нехитрої конспірації. Сьогодні для декого це здається безглуздям, а тоді цей вчинок міг коштувати працівникам життя. В післявоєнні роки фонди бібліотеки почали зростати завдяки виділеним державним коштам та громадським пожертвуванням. В 1948 році книжкові багатства сягнули 31 тисячі. Бібліотека під керівництвом В.Ємець надавала методичну і практичну допомогу сільським бібліотекам, організовувала пересувні бібліотеки, проводила цікаві масові заходи.      В 1956 році за організацію широкої пропаганди книги в масах Міністерство культури УРСР нагородило завідуючого районною бібліотекою М.Ємця Почесною грамотою. А в 1958 році за досягнуті показники Охтирську районну бібліотеку нагороджено дипломом третього ступеня і грошовою премією. В цей час фонд бібліотеки налічував 34 тисячі томів і був одним з найбільших на Сумщині. Це вдвічі більше, ніж було до війни. Передплачувалося 45 назв журналів і 35 назв газет. Майже 5 тисяч читачів відвідували бібліотеку. Вперше в практиці роботи бібліотеки проведено 2 усних журнали. В цьому ж році колектив районної бібліотеки посів третє місце у республіканському конкурсі. В 1967 році колектив також вийшов переможцем у Всесоюзному огляді, присвяченому ювілею Радянської влади.
     В 1978 році після організації Охтирської централізованої бібліотечної системи змінилась назва бібліотеки на районну центральну. Бібліотека тривалий час розміщувалась в приміщенні на другому поверсі по вул. Жовтневій,18. 5 грудня 1959 року від грубки загорівся фонд. Частина книг згоріла, інша була пошкоджена під час гасіння пожежі. Вцілілі книги перенесли до районного будинку культури, де потім деякий час обслуговувались читачі. Після ремонту пошкодженого приміщення в 1961 році бібліотека знову перемістилась на своє постійне місце.
     Лише через 20 років 4 листопада 1979 року районна бібліотека святкувала вже справжнє но- восілля. Нове приміщенням займало перший поверх житлового будинку по вул. Батюка, 24. Цю адресу знає кожен житель міста і району. Не одну тисячу читачів виплекала духовна скарбниця Охтирщини. Сьогодні - це один з визначних культурних осередків і водночас найбільше регіональне сховище творів друку, інформаційна установа для широкого кола читачів. Бібліотечний фонд сягає 50 тис. відмітки. Щорічно обслуговується більше 5 тисяч читачів кваліфікованими спеціалістами.
     Школярі, студенти, інтелігенція, пенсіонери - постійні відвідувачі бібліотеки приходять не лише почитати, а й поділитись своїми проблемами. Тому бібліотечний працівник повинен бути не лише гарним спеціалістом, а й природженим психологом. Крім цього бібліотекарі творчо працюють, несуть знання людям і прищеплюють любов до книги.
     Охтирська районна центральна бібліотека - ініціатор багатьох районних конкурсів, а ще - постійний організатор виставок декоративно-ужиткового мистецтва. Відродження національних традицій - один з пріоритетних напрямків роботи закладу. Зусиллями працівників зібрано і систематизовано матеріал про народних умільців краю в 9 випусках каталогу "Народні промисли і ремесла Охтирщини ". Каталог поезії "Поетичні голоси Охтирщини", каталог фольклорної творчості "Слобожанські мотиви", добірка рукописних матеріалів, в яких відтворений самобутній обряд весілля в різних куточках Охтирщини, інші народознавчі матеріали - це лише мала частка тієї роботи, яка ведеться бібліотекою по популяризації культурних надбань нашого краю. Нові реалії змушують займатись і дослідницькою працею. Підготовлено розвідку "Розвиток бібліотечної справи Охтирського району за 75 років /1923-1998р.р./, бібліографічний покажчик "Розвиток культури Охтирського району за 75 років /1923-1998/» та «Розвиток культури Охтирського району 1999-2004р.р.» . Великий інтерес широкого загалу до історії свого краю надихнув працівників на написання історії заснування та подальшого розвитку 23 цен тральних садиб Охтирського району. В біобібліографічному покажчику "Охтирщина в особах" зібрано близько 200 персоналій - уродженців Охтирщини та людей, чия доля тісно пов'язана з охтирською землею. Місцеві поети - часті гості бібліотечних заходів. Працівники тримають тісні зв'язки з місцевими краєзнавцями, допомагають у їхніх пошуках. Зібрані і систематизовані біобібліографічні матеріали "Краєзнавці Охтирщини".
     В декілька етапів проходить районний краєзнавчий конкурс «Чарівна моя Охтирщина» серед бібліотечних працівників району.Зібрані унікальні дослідницькі матеріали.      Систематично працівники вдосконалюють форми і методи роботи з читачами, пристосовують їх до потреб часу. В останні роки через порушення системи книгопостачання та незадовільне фінансування зменшилися нові надходження до бібліотеки. Тому шукаються позабюджетні кошти для поповнення фонду. Організовано громадську акцію "Збережемо бібліотеку", яка, звичайно, дала певні результати. Запроваджено ряд платних послуг. Подією стало відкриття в Охтирській районній центральній бібліотеці Інтернет-центру за фінансового сприяння Посольства США в Україні в рамках проекту «Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP-IV)»
Анонси
Календар
«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Теги
День Європи Бородіно Охтирські гусари просування читання День бібліотек Книжковий лабіринт права правова освіта молоді козацтво козацький край Охтирщина ввв День визволення поетичний міст скайп спілкування Всеукраїнський диктант Голодомор борьба зі СНІДом СНІД Міжнародний день інвалідів Грунська спеціальна школа-інтернат Святий Миколай арт-зустріч з композитором Джерело життя Тобою музико живу! Різдво різдвяні зустрічі жертви нацизму круглий стіл Висоцький Дякуємо що живий Крути 95-ти річчя загибелі під Крутами Кобзар Шевченківські дні Я люблю тебе життя Бібліотека йде до людей Від центру до околиць Скайп-конференція з лікарем Туберкульоз Мирне небо Про футбол Футбол бібліотечна громада Історія Охтирщини Грунська сотня Гадяцького полку Олександр Сірий молоді бібліотекарі Буковель школа молодих бібліотекарів бібліотека Всеукраїнський Деь бібліотек Сучасна бібліотека белгород досвід російські колеги бібліотечні інновації Київ бібліотечні працівники спартакіада спорт Луганськ форум громада центр громади тиждень фінансової грамотності фінанси Всеукраїнський диктант єдності Міжнародний день толерантності Толерантність жертви голодомору Виставка Грунська спецыалызована школа День захисту людей з особливими пот ВІЛ/СНІД Платон Воронько день захисника Вітчизни фотовиставка Християнське мистецтво 200-річчя Т.Г. Шевченка Соборність День Соборності Інноваційні бібліотеки Бабин Яр Голокост Міжнародний день пам’яті жертв Голо Героїка трагедії Крут практика з вирощування городніх кул ієромонах Серафим (Панкратовим) і о про кохання про материнство про цінність життя Програма «Бібіліоміст» Афганістан День вшанування учасників бойових д Code Club UA Безкоштовний клуб кодування Міжнародний день рідної мови Рідна мова Сумщина
Друзі сайту
Пошук книг
Статистика
Форма входу