RSS

Віртуальні виставки

ПОЕЗІЯ, ОПРОМІНЕНА ЛЮБОВ’Ю

До 100-річчя від дня народження Платона Воронька

Цього року минає 100 років  від дня народження нашого земляка, відомого українського поета Платона Микитовича Воронька. Мабуть, іще з дитячих років стали нерозривними  для Платона Воронька на все життя поняття праці й пісні. Адже батько його був ковалем, а дід – бандуристом, котрий пішки виміряв не один десяток доріг. І Платон Микитович, невтомний поет і трудар, не один десяток доріг пройшов майже в усіх кінцях світу – доріг війни й миру, доріг страждань і щастя, доріг негод і перемог. І на всіх дорогах життя не полишала поета дідова пісня, гартована у батьковому горні, бо вона, вбираючи в себе всі болі й радощі життя, сама ставала його невід’ємною часткою. Не випадково поруч із дорослими віршами в доробку поета займають рівнозначне місце твори для дітей.  Поезія і дитинство – це для Платона Воронька спільне, невід’ємне одне від одного.

Твори П. Воронька вчасно помічені і належно поціновані. Він – лауреат Державної премії СРСР, Державної премії України імені Т.Г. Шевченка, премії ім. Лесі Українки. Вже багато років немає з нами поета, а його твори завойовують симпатії все нових і нових поколінь дорослих і дітей.

« І підіймуть пісню люди раді,

Буде в пісні жить моя душа»

                                Платон Воронько

І живе! І житиме! В слові, в пісні, в пам’яті людській, у добрих справах, залишених на цій землі.

 

1 розділ

Про письменника

«Я син великого народу»

           

Іванов П. Платон Воронько// Історія української літератури ХХ століття: У 2 кн. Кн.. 2: Друга половина ХХ ст. Підручник. – К.: Либідь, 1998. – C.69 – 71.

У другій книзі підручника в оглядових та портретних розділах висвітлюється  літературний процес від 40-х до 90-х років ХХ століття, в тому числі творчість Платона Воронька.

        

Сало І.В. Партизан і поет – Платон Воронько// Сумщина: від Київської Русі до сьогодення. Нариси. – Суми: ВАТ «СОД», видавництво «Козацький вал», 2003. – С.217-218.  

У книжці відомого сумського науковця та громадського діяча містяться нариси про видатних людей Сумщини, зокрема про Платона Воронька.

 Горлач Л.Н.  Платон Воронько: Нарис життя і творчості. –К.: Веселка, 1973. – 159 с.

         Партизани з’єднання С.А. Ковпака поверталися з Карпатського рейду. Група, в якій ішов мінер Платон Воронько, наблизилася до бурхливої гірської річки. Де ж брід? І тут побачили на березі хлопця. Він зголосився перевести партизанів через річку. І похвалився – у них про хоробрих «ковпаківців» навіть коломийку склали:

         Із Путивля на схід-сонці,

На схід-сонці рано

Виїжджали ковпаківці –

Грізні партизани.

Платон Воронько був вражений і розчулений – адже цю пісню написав він сам. А тепер вона відлунює як карпатська коломийка!...

         Про славне життя поета Платона Воронька і його прекрасні твори, присвячені юним читачам: «Ярик – школярик», «Казка про Чугайстра», «Три кроки» та інші, - розповідає у цій книжці Леонід Горлач.

          Воронько Платон Микитович // Сумщина в іменах: Енциклопедичний  довідник. – Суми: Рекламно-видавниче об’єднання «АС-Медіа», Сумський державний університет, Видавничий дім «Фолі грант», 2004. – C. 82 -83.

          Платон Воронько // Благословенний край Охтирщина. – Суми, ПВП «Видавничий будинок «Еллада». – 2007. – С.95.

 

2 розділ

Вірші для дітей

«Виростеш за роки, підеш в світ широкий, - не забудь мене.»

Воронько П.М. Читаночка: Вірші та казки: Для дошкільного  та молодшого  шкільного віку. - К.: Веселка, 2007.- 95с.

Вірші Платона Воронька (1913 – 1988) стали улюбленими для багатьох поколінь юних читачів. Поет весело і дотепно розповідає про дитячі пригоди, про кумедні витівки звірят, лагідно навчає малят бути чемними і добрими, працьовитими і турботливими, плекає в дитячих серцях любов до рідного краю.

 

Воронько П.М. Твори: в 4-х т. Т. 4: Твори для дітей. - К.:  Дніпро, 1983. -  351 с.

Основу четвертого тому складають твори для дітей, відзначені 1976 року премією імені Лесі Українки. Це широко відомі «Читаночка» та драматична поема «Казка про Чугайстра», вірші,  що увійшли до циклів «Колисанки» і «Наша залізниця», та численні казки й поеми письменника.    

       

Воронько П.М. На рідному порозі: Вірші, поеми, казки. Для дошкільного та  молодшого шкільного віку. – К.: Веселка, 1983.- 111 с.

         Вибрані вірші, поеми та  казки відомого українського поета про любов до рідної землі, по якій діти роблять перші кроки у життя, вчаться любити працю, цінувати дружбу.

 


         Платон Воронько.  Крилатий ведмідь. Казки.  -  К.: Веселка, 1992. – 62 с. 

Збірочка казок для дітей дошкільного віку. Казки «Залізна казка», «Казка про Горобця - лобурця», « Крилатий ведмідь», «Цап – забіяка» вчать дітей бути чесними, добрими, працелюбними. 

3 розділ

Вірші і пісні

«Суворий і ніжний»

Воронько П.М. Повінь: Вибрані твори. – К.: Криниця, 2004. – 608 с.

Платон Микитович Воронько (1913 -1988) – визначний український поет. Його поезії властива широта жанрового діапазону, роздумливість, життєва правдивість, глибина переживання, ритмомелодійна своєрідність, збагачена народнопісенними традиціями. В однотомнику представлена краща частина творчого доробку поета – проникливого лірика, майстра публіцистичного вірша, колоритного пейзажиста.

 

Воронько П.М. Совість пам’яті. Вірші та поеми. – К.: Дніпро, 1979. – 519 с.

До книжки увійшли кращі вірші та поеми з багаторічного поетичного доробку. Від воєнних літ і до сьогодення поезія П. Воронька – на передньому краї літератури, вона пристрасно утверджує гуманістичні ідеали добра і краси.

 

Воронько П.М. Узьмінь: Вірші та поеми. – К.: Рад. письменник, 1979. – 272 с.

         На 264 сторінках  Платон Микитович ємкими  барвистими і в той же час зворушливо  простими словами розповідає про велич сучасника, людину-творця, господаря  своєї долі, будівника майбутнього. Є ряд творів про славне партизанське з’єднання Ковпака, про дружбу  народів. Та прослідковується ще одна ніжна особливість книжки. Вся вона дихає любов’ю до рідного краю, до його – Воронькової і нашої Охтирщини.

 

         Воронько П.М. Коли б мене більше на світі було: Поезії. – К.: Молодь. 1984, 200с.

До книги вибраних творів відомого українського поета, учасника легендарного партизанського рейду ковпаківців ввійшли вірші і поеми, пройняті почуттям  патріотизму, священним почуттям схиляння перед пам’яттю тих, хто віддав життя за перемогу над фашизмом.

 

         Воронько П.М. Твори: В 4-х т. Т.3: Поема, - К.: Дніпро,1983. – 375 с.

Гортаючи сторінки третього тому, читач разом з автором пройде партизанськими шляхами від Путивля до Карпат («Ярославна», Безсмертя», «За всі літа розлуки»,  «Ніж, трава і слово», «Сива легенда»,  «Холодна казка»), порине в історію  братнього болгарського народу («Поєдинок»), повернеться в пору поетового дитинства («Підкова на щастя», « Із рук – у руки»).

 

Ці книжки  та інші видання Платона Воронька  ви зможете почитати в Охтирській районній центральній бібліотеці за адресою вулиця Батюка, 24. 
Анонси
Календар
«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Теги
День Європи Бородіно Охтирські гусари просування читання День бібліотек Книжковий лабіринт права правова освіта молоді козацтво козацький край Охтирщина ввв День визволення поетичний міст скайп спілкування Всеукраїнський диктант Голодомор борьба зі СНІДом СНІД Міжнародний день інвалідів Грунська спеціальна школа-інтернат Святий Миколай арт-зустріч з композитором Джерело життя Тобою музико живу! Різдво різдвяні зустрічі жертви нацизму круглий стіл Висоцький Дякуємо що живий Крути 95-ти річчя загибелі під Крутами Кобзар Шевченківські дні Я люблю тебе життя Бібліотека йде до людей Від центру до околиць Скайп-конференція з лікарем Туберкульоз Мирне небо Про футбол Футбол бібліотечна громада Історія Охтирщини Грунська сотня Гадяцького полку Олександр Сірий молоді бібліотекарі Буковель школа молодих бібліотекарів бібліотека Всеукраїнський Деь бібліотек Сучасна бібліотека белгород досвід російські колеги бібліотечні інновації Київ бібліотечні працівники спартакіада спорт Луганськ форум громада центр громади тиждень фінансової грамотності фінанси Всеукраїнський диктант єдності Міжнародний день толерантності Толерантність жертви голодомору Виставка Грунська спецыалызована школа День захисту людей з особливими пот ВІЛ/СНІД Платон Воронько день захисника Вітчизни фотовиставка Християнське мистецтво 200-річчя Т.Г. Шевченка Соборність День Соборності Інноваційні бібліотеки Бабин Яр Голокост Міжнародний день пам’яті жертв Голо Героїка трагедії Крут практика з вирощування городніх кул ієромонах Серафим (Панкратовим) і о про кохання про материнство про цінність життя Програма «Бібіліоміст» Афганістан День вшанування учасників бойових д Code Club UA Безкоштовний клуб кодування Міжнародний день рідної мови Рідна мова Сумщина
Друзі сайту
Пошук книг
Статистика
Форма входу